Zapraszamy Państwa do współpracy, oferujemy wysokiej jakości produkty, terminowe dostawy oraz konkurencyjne ceny.
Kontakt z nami: tel.: +48 12 263 73 27, tel.kom. +48 793 930 812, e-mail: biuro@e-promo.com.pl

Magazynowa waga platformowa - odpowiedni i ekonomiczny dobór modelu do potrzeb i oczekiwań.

» Waga platformowa

Wagi platformowe dostępne są w dużej gamie wymiarów i wykonań. Małe, duże, niskie, wysokie, tanie, drogie – która wybrać ? Która będzie najlepsza dla mnie ?

Jak dobrać najlepszą do potrzeb wagę platformową ?

Zanim zdecydujemy się na któreś rozwiązanie, przed zakupem wagi pomostowej warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pozwolą na dobór odpowiedniego urządzenia, ekonomiczne uzasadnionego i dopasowanego do potrzeb.

  1. Gdzie wagę będziemy używać ?
    • Wagi stalowe malowane proszkowo nadają się do wykorzystania w suchych, zadaszonych pomieszczeniach czy halach produkcyjnych.
    • Wagi wykonane ze stali nierdzewnej – są droższe, ale ich wykorzystanie jest dużo szersze. Wagi można ustawić na powietrzu, są wykorzystywane szczególnie w branży spożywczej w której stawia się wysokie wymogi dotyczące higieniczności dla wykorzystywanych urządzeń, czy w branży chemicznej gdzie wymagana jest duża odporność na agresywne środki chemiczne.
  2. Jakim miejscem dysponujemy na ustawienie wagi ?
  3. W zależności od miejsca i sposobu organizacji, komunikacji i pracy w przedsiębiorstwie, możemy wybrać wagi platformowe ustawiane bezpośrednio na posadzce, wagi montowane w zagłębieniu na równo z posadzką, czy też wagi najazdowe z bardzo niskim pomostem. Niezależnie od wyboru należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu miejsca wagowego przed przypadkowym uszkodzeniem np. w wyniku najechania na wagę urządzeniami technicznymi znacznie przekraczającymi maksymalny udźwig wagi.

  4. Jaka nośność i dokładność wagi jest nam potrzebna ?
  5. Zastanawiając się nad doborem odpowiedniego udźwigu naszej wagi, musimy odpowiedzieć sobie jednocześnie, jaka dokładność wagi jest nam potrzebna. Jedna bowiem z drugą są silnie powiązane. Uogólniając zasada jest taka – im większa nośność wagi tym waga będzie mniej dokładna. Przykładowo legalizowana waga magazynowa o nośności 300kg będzie wskazywała masę z dokładnością do 100g, natomiast waga o nośności 600kg już z dokładnością 200g. Więc jeżeli posiadamy do przeważenia produkty o silnie zróżnicowanych masach, warto rozważyć zakup wagi dwuzakresowej. Korzystne pod względem finansowym wagi dwuzakresowe dają nam możliwość ważenia zróżnicowanych towarów z dwoma dokładnościami na jednej wadze. Przykładowo waga o nośności 600/1200kg, pozwoli mam zważyć towary o masie do 600kg z dokładnością 200g, natomiast te cięższe powyżej 600kg z dokładnością do 500g. Wybierając nośność wagi należy również pamiętać by uwzględnić w niej ciężar dodatkowych pojemników, palet, kontenerów i innych urządzeń technicznych które będziemy ważyć razem z towarem.

  6. Jaki wymiar wagi platformowej będzie najbardziej optymalny ?
    • Należy pamiętać iż cena za wagę uzależniona jest od wielkości pomostu wagowego. Im większy pomost, tym więcej za wagę będziemy musieli zapłacić. Warto więc przed zakupem zastanowić się jakie gabaryty towarów na wadze będziemy ważyli i czy w przyszłości będziemy mieli potrzebę ważenia większych lub niestandardowych np. palet przemysłowych, tak by dobrać najbardziej optymalną wersję. Wagi standardowo produkowane są w stosunkowo dużej gamie typowych rozmiarów, które pozwalają na odpowiedni dobór pomostu. Niemniej jednak w razie potrzeby producenci mają możliwość wykonania wagi o niestandardowych gabarytach. Jednak w takim przypadku trzeba się liczyć z dodatkową opłatą i dłuższym czasem realizacji, nietypowego zamówienia. Warto też przed zakupem uzgodnić z producentem wszystkie niestandardowe wymagania i potwierdzić możliwość ich technicznego wykonania nie tylko samą ofertą cenową, ale także dokładnym rysunkiem technicznym rozwiązania.
    • Wybierając pomost należy też sprawdzić czy posiadamy wystarczają ilość miejsca do jego postawienia i zapewnienia odpowiedniego komfortu pracy dla operatora wagi. Wbrew pozorom jest to bardzo ważny aspekt z punktu widzenia późniejszego korzystania z urządzenia. Zbyt mało miejsca, ciasnota, czy ustawienie wagi w ciągu komunikacyjnym, może przyczynić się do jej uszkodzenia, a w konsekwencji do przestojów produkcyjnych i kosztownych napraw.
  7. Jaki wariant wykonania wagi platformowej wybrać ?
  8. Odpowiadając na to pytanie musimy wiedzieć w jaki sposób zamierzamy ładować towar na wagę. Czy wykorzystamy do tego siłę własnych rąk czy dodatkowe urządzenia techniczne.

    • Wagi platformowe do ustawienia naziemnego – wykorzystywane najczęściej podczas załadunku elektrycznymi wózkami widłowymi, przy pomocy suwnic, żurawi czy wciągarek linowych. W wielu przypadkach umieszczanie ładunków, zwłaszcza na wagach platformowych o niskiej nośności odbywa się ręcznie przez operatora. W takim przypadku należy wybrać wagę o niskim profilu tak by maksymalnie ułatwić wykonywanie pracy.
    • Wagi platformowe zabudowane w posadzce – wykorzystywane zwłaszcza w przypadku małej ilości miejsca lub do ważenia wózków czy paleciaków z towarem. W takim przypadku do kosztu wagi będziemy musieli doliczyć specjalną ramę pozwalającą na zabudowę wagi w betonie jak również wykonanie odpowiedniego fundamentu wagi z odwodnieniem.
    • Najazdowe wagi magazynowe - wagi te charakteryzują się specjalnie obniżoną konstrukcją, która ułatwia wjazd i zjazd wózka paletowego z towarem. Standardowo wyposażone są w jeden wygodny najazd na wagę. Opcjonalnie do wagi najazdowej można dokupić barierkę zabezpieczającą stoczenie się wózka z wagi lub jeżeli dysponujemy odpowiednią ilością miejsca, drugą rampę najazdową, dzięki czemu zyskujemy funkcjonalną wagę przejazdową, którą możemy wykorzystywać w dwóch kierunkach.
  9. Jaka tara będzie nam potrzebna ?
  10. Często kładąc produkty na wadze, umieszczamy je razem z dodatkowym opakowaniem. Mogą to być kartony, palety, kontenery itp. opakowania dające w sumie z towarem masę brutto. Z reguły w większości wag standardowo funkcja tary rozciąga się na cały zakres nośności , czyli wtarowywać możemy do 100% udźwigu wagi. Warto więc znać mniej więcej maksymalną masę pojemników, gdyż wtarowując je w wagę , zmniejszamy maksymalną nośność dla pozostałego produktu. Przykładowo: mając wagę o nośności całkowitej 300kg, kładziemy pojemnik, który waży np. 100kg. Naciskając przycisk tarowania przełączamy się w tryb ważenia netto i pozostaje nam już tylko 200kg, które możemy przeznaczyć na zważenie produktu. Dobierając zatem nośność naszej wagi uwzględnijmy ciężar dodatkowego opakowania produktu.

  11. Czy potrzebujemy wagę z legalizacją czy wagę technologiczną ?
    • Waga legalizowana – to taka która została przebadana i zatwierdzona przez niezależny od producenta organ. W przypadku wag nieautomatycznych może to być Obwodowy Urząd Miar lub certyfikowane laboratorium wzorcujące. Legalizacja jest konieczna w przypadku gdy chcemy wykorzystywać wagę o obrotu handlowego, rozliczać się z cłami, obliczać na jej podstawie podatki itp. Wagę legalizowaną należy regularnie poddawać kontroli i legalizacji ponownej zgodnie z obowiązującą ustawą (więcej o legalizacji i obowiązujących terminach znajdą Państwo tutaj).
    • Waga technologiczna – wykorzystywana jest na wewnętrzne potrzeby przedsiębiorstwa i nie wymaga legalizacji. Niemniej jednak zaleca się okresowo (co 2 lata) sprawdzać poprawność wskazań i ewentualną wymianę zużytych w czasie eksploatacji części. Kalibrację i wzorcowanie wagi można zlecić u producenta wagi, w Obwodowym Urzędzie Miar lub w laboratorium wzorcującym.
  12. Jak intensywnie planujemy wykorzystywać wagę ?
  13. Wagi platformowe w zależności od stopnia intensywności użytkowania produkowane są w wersji droższej – charakteryzującej się masywną, solidną konstrukcją, odporną na środowisko przemysłowe oraz w wersji tańszej – o lżejszej konstrukcji, przeznaczone do sporadycznego ważenia towarów na halach magazynowych.

  14. W jaki sposób zamierzamy rejestrować dane ważenia ?
    • Dane notujemy ręcznie – wystarczą standardowe mierniki bez dodatkowych opcji.
    • Po ważeniu chcemy mieć wydrukowany kwit ważenia – możemy rozważyć zakup opcjonalnej drukarki pozwalającej na wydruk podstawowego kwitu ważenia z datą i informacjami o tarze oraz zważonej masie towaru netto i brutto. W zależności od potrzeb i funduszy możemy wybrać tańsze rozwiązanie druku kwitu na papierze z rolki (takiej jak do kasy fiskalnej) lub droższego rozwiązania drukarki potrafiącej wydrukować samoprzylepne etykiety.
    • Potrzebujemy szczegółowego rejestru danych ważenia – w tym przypadku możemy rozważyć dodatkowy zakup programu wagowego, który pozwoli nam na rejestrowanie danych w formie tabeli ważeń, generowania raportów czy wydruku kwitu wagowego z naszym logo. Należy pamiętać iż w takim wypadku należy umieścić w okolicy wagi komputer na którym będziemy mogli zainstalować odpowiednie oprogramowanie.
    • Potrzebujemy by waga wysyłała do komputera surowe dane do dalszej obróbki, np. w firmowej bazie danych – musimy zadbać by w naszym mierniku zainstalowano port szeregowy RS232.
Systemowe rozwiązania przeciwepidemiczne dla firm

Zapewnij bezpieczeństwo swoim pracownikom i Klientom

Oferujemy szeroką gamę produktów do dezynfekcji i zachowania czystości nawet w najbardziej wymagającym otoczeniu.

Firmy zainteresowane stałymi dostawami środków do dezynfekcji lub większymi ilościami odzieży jednorazowej zapraszamy do kontaktu mailowego lub telefonicznego, celem ustalenia warunków współpracy.

Profesjonalne środki do dezynfekcji

Środki do dezynfekcji małych i dużych powierzchni · Ściereczki antybakteryjne Morana · Dezynfekcja i pielęgnacja rąk

Jednorazowa odzież ochronna

Do zastosowania wszędzie tam gdzie wymagane są wysokie standardy higieniczne.

Fartuchy i komplety ochronne · czepki higieniczne · rękawiczki nitrylowe · maski higieniczne i FFP2

Do góry
  • strona główna
  • mapa strony
  • wyślij e-mail